Inflation hits everyone, no matter your socioeconomic class. And, while some might still be able to afford absorbant prices, it might be wiser to pass.

Last week’s price shock was $1.00 an ear for corn. Nope, didn’t buy any.
This week’s shocker is is $7.04 for six hershey bars. Nope, didn’t buy that either.
A mega sized box of wheat thins was $11.99 last week. It was $7.50 for a family sized box at that time. Today, the same box was 4.49. Huh?
Everything has gone up in price from eggs to cookies.
It’s a good thing the price of gas it coming down; it looks like we’ll need the money for food!
What are you finding expensive where you live? Name something specific that has shocked you recently in price!